Kelvin Değerleri Renk Tablosu

Kelvin Değerleri Renk Tablosu

Kelvin Değerleri Renk Tablosu Led Işıkların renk değerleri aşağıdaki gibidir.


Renk sıcaklığı, ışığın ortamda yarattığı ışık rengi ambiyansıdır. Renk sıcaklığını, ışık kaynağının verdiği toplam ışık içerisindeki renkli ışınların oranları belirler. Akkor ve halojen lambalarda kırmızı ve sarı baskın olduğu için Kelvin değeri düşmektedir. Yapay ışık kaynaklarında istenilen Kelvin derecesinde renk sıcaklığı üreten ürünler LED’lerde bulunmaktadır.


LED ve enerji tasarrufu ampuller kullanılmadan önce ev aydınlatmaları flamanlı lambalar kullanılıyordu. Flamanlı lambalar 2700-3000K aralığında ışık veriyordu. Flamanlı lambalar enerji verimliği düşük olması ve enerji üretimi sırasında açığa çıkmakta olan sera gazını azaltmak sebebiyle birçok ülkede yasaklanmıştır. Daha sonra LED’ler ve enerji tasarruflu ampuller yaygınlaştıkça Kelvin kavramı bilinir olmaya başlamıştır.

Aydınlatma ürünlerinin hangi renk sıcaklığı verdiği genellikle belirtilmektedir. Aydınlatma ürünlerinde 2700-3200K aralığı sıcak renkleri,5000 K gün ışığını,6500K ise soğuk beyaz bir ışığı vermektedir.

Sıcak ışık (2700K-3200K Kelvin) Renk Sıcaklığı

2700-3200 Kelvin aralığı renk sıcaklıkları sıcak ışık denilmektedir. Düşük bir renk sıcaklığı daha sıcak rahatlatıcı ve yumuşak bir ışık üretmektedir. Sıcak ışık bu nedenle evlerde daha uygundur. Evlerde iyi görünüm ve ferah hava vermektedir.

GÜN IŞIĞI (4000K-5000K)  Renk Sıcaklığı

Gün ışığı 4000-5000 Kelvin aralığında bir renk sıcaklığıdır. Gün ışığı enerji verici ve ferah olduğu için ofislerde, çalışma ortamlarında daha çok kullanılmaktadır.

Soğuk ışık (5500K-6500 Kelvin)  Renk Sıcaklığı


Soğuk beyaz ışık 5500-6500 Kelvin aralığında renk sıcaklığıdır. Çalışma alanlarında iş verimliğini arttırabilir. Genellikle ofislerde, mücevher mağazalarında, spor alanlarında kullanılmaktadır.


Kelvin (Renk Sıcaklığı) Nedir?

Kelvin bilimsel uygulamalarda oldukça yaygın kullanılır ve K harfi ile gösterilir. Kelvin sıfır noktası olarak mutlak sıfırı (273.15°C) alan sıcaklık ölçü birimidir.

Kelvin-Santigrat derece ilişkisi

Santigrat derecesi sıfır noktasını suyun donma olarak aldığından dolayı; 0 °C=273K eşit olmaktadır.

Yani santigrat derece ile ölçülmüş sıcaklığı Kelvin’e çevirmek için 273 eklememiz gerekmektedir. Aynı zamanda Kelvin ile ölçülmüş bir sıcaklığı santigrat dereceye çevirmek için 273 çıkartmamız gerekmektedir.


Kullanım Özelliklerinden Bazıları

  • 2000 K’dan az: mum ışığınındada karşılaştığımız renk skalasıdır; Loş ışıklı, düşük aydınlatmalı mekanlar için ideal bir renk aralığıdır.
  • 2000K-3000K: oturma odaları, yemek odaları, yatak odaları ve açık alanlar için en iyi aralıktır. Nesneleri daha sıcak hissetmemizi sağlar.
  • 3100K-4500K: parlak bir miktar beyaz ışık verir; Hedef aydınlatmasının gerekli olduğu mutfaklar, ofisler, çalışma alanları ve büfeler için en iyisidir.
  • 4600K-6500K: gün ışığına benzer şekilde parlak mavi-beyaz ışık verir; Çok parlak aydınlatmanın gerekli olduğu görüntüleme alanları ve çalışma ortamları için en iyisi.
  • 6500K ve üstü: genellikle ticari yerlerde kullanılır, mavimsi bir renk tonu verir.